Strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 140: Linia 140:
 
'''WESOŁYCH ŚWIĄT życzy wszystkim użytkownikom WikiGórnik redakcja :)'''
 
'''WESOŁYCH ŚWIĄT życzy wszystkim użytkownikom WikiGórnik redakcja :)'''
  
[[Plik:Swieta_kartka.jpg/center]]
+
[[Plik:Swieta_kartka.jpg|thumb|center]]
  
  

Wersja z 14:48, 23 gru 2011

__NOTITLE__

14 grudnia 1948 roku nastąpiło połączenie klubów sportowych Concordii, Zjednoczenia, Pogoni i Skry, przyjmujących wspólną nazwę Górniczy Zakładowy Klub Sportowy Górnik Zabrze. Tym samym powstał "najsilniejszy liczebnie i organizacyjnie klub sportowy w Polsce, liczący 12 sekcji, kilka tysięcy członków czynnych i wspierających, dysponujący wszystkimi urządzeniami sportowymi łącznie z pięknym miejskim stadionem".


Narodziła się legenda, której poświęcone zostaną strony tej encyklopedii...

Bieżące wydarzenia


23.12.2011

WESOŁYCH ŚWIĄT życzy wszystkim użytkownikom WikiGórnik redakcja :)

Swieta kartka.jpg


27.11.2011 - Jan Urban najlepszy w rozgrywkach podziemnego golfa!

Kilkudziesięciu zaproszonych gości spotkało się w niedzielne popołudnie w kopalni "Guido" na I zlocie użytkowników WikiGórnik. Wśród zaproszonych gości specjalnych znalazł się Jan Urban, który okazał się bezkonkurencyjny w rozgrywkach podziemnego golfa.

Miejscem I zlotu użytkowników WikiGórnik była zabytkowa kopalnia "Guido", a konkretnie jej poziom mieszczący się 320 metrów pod ziemią. Na pierwszej części zlotu spotkali się pomysłodawcy internetowej encyklopedii WikiGórnik i redaktorzy pracujący nad uzupełnianiem jej treści. Cała grupa wysłuchała ciekawego wykładu Andrzej Grygierczyka - redaktora naczelnego katowickiego "Sportu", który opowiadał o tajnikach sztuki dziennikarskiej i radził redaktorom WikiGórnik jak napisać dobry artykuł.

W kolejnej części spotkania pod ziemię zjechali zaproszeni goście: prezes Górnika Artur Jankowski, Stanisław Oślizło, Józef Dankowski, Marek Majka, Jan Urban oraz zawodnicy Młodej Ekstraklasy - Jakub Steuer i Łukasz Cymański. Gdy wszyscy uczestnicy byli już w komplecie rozpoczęto rozgrywki podziemnego turbogolfa, czyli alternatywnej odmiany golfa. Każdy zawodnik miał do dyspozycji trzy uderzenia, wygrywa ten zawodnik, którego piłeczka znajdzie się najbliżej "dołka". Trudności stanowią przeszkody znajdujące się w kopalni: pochyłe chodniki, kamienie, kawałki węgla, łańcuchy czy piasek.

Uczestników podzielono na pięć zespołów których kapitanami byli: Jan Urban, Marek Majka, Józef Dankowski, Łukasz Cymański i Jakub Steuer. W każdym zespole toczyła się wewnętrzna rywalizacja w wyniku której najlepszy zawodnik grupy trafiał do finałowej piątki. Jak się okazało, w finałowej rozgrywce rywalom szans nie dał Jan Urban, który zdradził, że z golfem miał już trochę wspólnego... - W golfa grywałem w Austrii podczas pobytu Polski na mistrzostwach Europy w 2008 roku, razem z trenerem Leo Beenhakkerem i innymi trenerami reprezentacji - przyznał tuż po wygranej Urban, który jako jedyny z finalistów miał styczność z tym sportem. Zarówno golf, jak i wizyta pod ziemią nie były dla Jana Urbana czymś nowym: - We wrześniu wraz z zawodnikami Zagłębia byliśmy kilkaset metrów pod ziemią w kopalni miedzi - wspomina były już trener Zagłębia, który jako zwycięzca turnieju w nagrodę otrzymał weekendowy pobyt w czeskim hotelu "Premier" w Komorni Lhotce.

Po wręczeniu nagród, pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków w postaci żarówek z historycznej już tablicy zegarowej nadeszła pora na pamiątkowe zdjęcia z legendami Górnika oraz chwila dla łowców autografów. Cały zjazd można uznać za bardzo udany, a jego organizatorzy z całą pewnością już teraz myślą czym zaskoczyć uczestników na kolejnym zlocie...

Źródło: www.gornikzabrze.pl

23.11.2011 - przypomnienie

Przypominamy, że tylko do jutra (włącznie) czekamy na potwierdzenia uczestnictwa w niedzielnym I Zlocie Użytkowników WikiGórnik w zabytkowej kopalni Guido!

Bardzo prosimy o kontakt użytkowników M i Pavel!

10.11.2011 - I Zlot Użytkowników WikiGórnik w kopalni Guido

Redakcja WikiGórnik i Górnik Zabrze SSA zapraszają serdecznie wszystkich użytkowników encyklopedii internetowej naszego klubu do udziału w zlocie, który odbędzie się 27 listopada 2011 na terenie zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu.

Internetowa encyklopedia klubu działa już prawie siedem miesięcy. Przez ten czas kilkunastu użytkowników portalu wykonało ogromną pracę, dodając szereg informacji, zdjęć i danych statystycznych związanych z 14-krotnym mistrzem Polski. Chcąc podziękować wszystkim redaktorom za dotychczasową współpracę redakcja WikiGórnik i Górnik Zabrze SSA organizuje I Zlot Użytkowników WikiGórnik. Spotkanie odbędzie się na terenie zabytkowej kopalni Guido 27. listopada 2011.

W programie Zlotu planuje się między innymi warsztaty pt. "Jak napisać dobry artykuł sportowy?" i "Warsztat pracy historyka sportowego" prowadzone przez znanych dziennikarzy sportowych. Jeden z bloków spotkania poświęcony zostanie również dyskusji na temat rozwoju portalu. Najbardziej aktywnym użytkownikom wręczone zostaną certyfikaty redaktorów WikiGórnik, z kolei każdy uczestnik spotkania otrzyma unikatową, "stadionową" pamiątkę, która z pewnością przypadnie do gustu nie tylko kolekcjonerom.

W drugiej części Zlotu uczestnicy spotkania zmierzą się w turnieju turbogolfa rozgrywanym pod ziemią. Przeciwnikami wikipedystów będą piłkarze młodego Górnika, pierwszy zespół oraz legendy klubu z Roosevelta. Zwycięzcy turnieju otrzymają dodatkowe, trakcyjne nagrody, takie jak zaproszenia na mecz ze Śląskiem Wrocław czy Multikina.

Dokładny plan Zlotu już wkrótce pojawi się na stronie www.wikigornik.pl, www.blog.wikigornik.pl i profilu WikiGórnik na Facebook’u: www.facebook.com/WikiGornik.

Zaproszenie na Zlot otrzymają twórcy portalu, aktywni użytkownicy WikiGórnik (już dziś zaproszenia znajdą się na ich stronie dyskusji) oraz kolekcjonerzy, którzy udostępnili nam swoje materiały. W Zlocie mają szansę wziąć udział również osoby, które jak dotąd nie współpracowały z portalem. Wystarczy zalogować się na stronie www.wikigornik.pl i wykonać następujące czynności:

- opisać przynajmniej 3 spotkania Górnika w dowolnych rozgrywkach spośród brakujących na portalu na podstawie prasy sportowej,

- opisać sylwetkę co najmniej jednego trenera lub prezesa (lub jednego trenera i jednego prezesa),

- napisać artykuł ze swoimi wspomnieniami związanymi z Górnikiem (może zawierać autorskie zdjęcia) przeznaczony do publikacji na www.blog.wikigornik.pl,

- do czwartku 24.11.2011r. włącznie przesłać zgłoszenie do udziału w Zlocie na adres redakcja@wikigornik.pl. Zgłoszenie powinno zawierać nazwę użytkownika na portalu oraz linki do opisanych przez siebie meczów i sylwetki trenera lub prezesa oraz tekst wspomnieniowy do publikacji. Zaakceptowanie zgłoszenia (odpowiedź redakcji) nastąpi maksymalnie do 24 godzin po jego nadesłaniu. Na podany adres można również przesyłać wszelkie pytania i wątpliwości związane z pisaniem artykułów.

Przy opisach spotkań i sylwetki trenera/prezesa należy na wstępie wkleić tekst: "Artykuł stworzony w ramach zgłoszenia na I Zlot Użytkowników WikiGórnik". W ten sposób uniknie się poprawiania artykułu przez innych użytkowników do czasu zatwierdzenia przez redakcję. Konieczne jest również podanie źródła, z którego czerpało się informacje.

Wystarczy więc poświęcić kilka godzin na dodanie informacji na portalu i spisać swoje "trójkolorowe" wspomnienia, by móc wziąć udział w spotkaniu. Zapewniamy, że naprawdę warto!

03.11.2011 - WikiGórnik: podsumowanie października!

Nowy projekt w postaci bloga historycznego, coraz to lepsze statystyki na profilu na Facebooku oraz wiele nowych informacji na stronie encyklopedii – oto co działo się w październiku na WikiGórnik!

10. października w sieci pojawił się blog tworzony przed redakcję WikiGórnik zobacz, na którym docelowo pojawiać mają się artykuły historyczne, wspomnienia piłkarzy, trenerów, kibiców oraz relacje ze spotkań z legendami klubu. Do końca października opublikowanych zostało 7 wpisów. Pierwszy dotyczył spotkania z Zygfrydem Szołtysikiem, Janem Banasiem i Antonim Piechniczkiem na uroczystościach Zrywu Chorzów Szołtysik, Banaś, Piechniczek - mistrzowie Polski juniorów. Trzy kolejne przedstawiały natomiast nasz stan wiedzy związany z zegarami znajdującymi się w przeszłości na stadionie Górnika: Górnik też miał swoją Omegę?!, Już wiemy więcej!, Coraz więcej pytań.... Ponadto zaprezentowaliśmy jedną z niecodziennych jak dla piłkarza pasji Stanisława Oślizło Muzyk na boisku, Adam Kompała udzielił nam wywiadu przed Wielkimi Derbami Śląska Adam Kompała: Górnik to była dla nas świętość!, a w dniu burzenia tablicy świetlnej przybliżyliśmy jej historię Goool!.

Cały czas czekamy również na Wasze wspomnienia związane z 14-krotnym mistrzem Polski!

W październiku diametralnie poprawiły się również statystyki naszego profilu na Facebooku zobacz. Polubiło go kolejnych 51 osób, oglądano natomiast prawie tysiąc razy. Nasze posty zobaczyło ponad 36 tys. użytkowników, zostawiając prawie 100 komentarzy. Największym hitem okazał się materiał GórnikTV pt. Z placu budowy: Tablica świetlna Górnika Zabrze, który dzięki nam zobaczyło ponad tysiąc osób.

Mamy nadzieję, że w grudniu będzie jeszcze lepiej i będzie nas co najmniej 500 „lubiących”.

Wiele nowych informacji pojawiło się także na stronie naszej klubowej encyklopedii „WikiGórnik”. Uzupełnione zostały działy: „Powstanie i początki klubu”, gdzie znaleźć można m.in. informacje o historii miasta Zabrza, dziejach piłki nożnej w Zabrzu do roku 1945, klubach, z połączenia których powstał Górnik Zabrze, powstaniu oraz początkach klubu (warto zwrócić uwagę na artykuł o Zjednoczeniu Zabrze).

Przed spotkaniem ligowym z Ruchem Chorzów uzupełniony został również dział „Wielkie Derby Śląska”, gdzie pojawiły się opisy wszystkich dotychczasowych spotkań obu górnośląskich rywali, omówiona została również specyfika tych pojedynków. Do wprowadzenia pozostały jedynie statystyki związane z Wielkimi Derbami Śląska.

Nowy kształt przybrał również dział towarzyskie Górnika Zabrze”. Dodano wiele nowych spotkań, które cały czas czekają na opis, czasami również na ustalenie jego daty.

Zmieniła się również organizacja działu o stadionie „Stadion Górnika Zabrze”. W październiku pojawiło się tam również wiele nowych informacji, związanych z historią modernizowanego właśnie obiektu im. Ernesta Pohla.

Jeden z użytkowników na bieżąco tworzy dla poszczególnych piłkarzy specjalne infoboxy z podstawowymi danymi, takimi jak np. tutaj.

Dodanych zostało również kilka nowych kategorii, związanych m.in. z datami urodzin. Pojawiła się również kategoria dla zawodników, którzy nie rozegrali żadnego oficjalnego spotkania w barwach pierwszej drużyny, rezerw, Młodej Ekstraklasy i drużyn młodzieżowych, ale znajdowali się np. w kadrze pierwszego zespołu lub byli testowani w meczach towarzyskich. Ponadto do tej kategorii zostali przyporządkowani piłkarze, o których brakuje dokładnych danych odnośnie przebiegu kariery w Górniku.

Systematycznie na stronie encyklopedii pojawiają się również strony z bilansami spotkań z poszczególnymi drużynami, takie jak np. tutaj.

Na bieżąco aktualizowane są również informacje o bieżących wynikach Górnika, Młodego Górnika, rezerw i drużyn młodzieżowych. Uzupełniane są również dane statystyczne związane z tymi spotkaniami.

W dziale „Produkty marketingowe Górnika Zabrze” pojawiły się zdjęcia okładek magazynu Górnik gola! gola!, magazynu Górnik Zabrze oraz oficjalnego magazynu Górnika Zabrze SSA „Górnik”.

Wiele zostało nadal do zrobienia, dlatego zachęcamy gorąco do zarejestrowania się na stronie encyklopedii i uzupełniania informacji. Już wkrótce dla wszystkich użytkowników będziemy mieli miłą niespodziankę, dlatego tym bardziej warto :)

10.10.2011 - Nowa inicjatywa redakcji WikiGórnik

WikiGórnik - systematycznie rozwijająca się encyklopedia i profil na facebooku - zaprasza kibiców zabrzańskich na blog, na którym pojawiać się będą artykuły historyczne, wspomnienia czy relacje ze spotkań z legendami drużyny.

Pomysł zrodził się w trakcie prac nad encyklopedią. - Nie wszystko, co mamy do przekazania, a co związane jest z historią Górnika Zabrze, pasuje do konwencji encyklopedii WikiGórnik. Szukaliśmy więc miejsca, gdzie moglibyśmy publikować wspomnienia zawodników, trenerów i kibiców czy dzielić się wrażeniami ze spotkań z legendami zespołu... Na blogu zamierzamy prezentować również artykuły historyczne, które mogłyby zostać niezauważone w gąszczu informacji na WikiGórnik - tłumaczy redakcja portalu.

Autorzy liczą również na zaangażowanie kibiców: - Chcemy umożliwić sympatykom 14-krotnego mistrza dzielenie się swoimi wspomnieniami, chociażby na temat spotkań z zawodnikami, szczególnych meczy, czy wydarzeń na stadionie. Chętnie opublikujemy również ich zdjęcia. Może na otwarcie nowego stadionu uda się stworzyć taką księgę wspomnień... Redakcja chętnie spotka się także z osobami, które uważają, że nie mają talentu do pisania i spisze to, czym chcieliby się podzielić z innymi. - Prosimy również o informacji o osobach, które mają wiele do powiedzenia, a które mogą nie zaglądać na nasze strony lub po prostu są zbyt skromne, by pochwalić się swoimi przeżyciami. Nie chcielibyśmy, aby tak wartościowe informacje nie zostały zachowane.

Na blogu pojawiać mają się również dłuższe artykuły historyczne, przedstawiające najciekawsze fragmenty dziejów klubu czy biografii zawodników. - Wierzymy, że wśród kibiców są również pasjonaci historii Górnika, którzy w trakcie poszerzania swojej wiedzy odkryli różne nieznane dotąd informacje i chcieliby je przedstawić. To też jest miejsce dla nich!

Blog można znaleźć pod adresem www.blog.wikigornik.pl. Pierwszy artykuł to relacja ze spotkania mistrzów Polski juniorów 1961 - piłkarzy Zrywu Chorzów, na którym to redakcja miała okazję spotkać legendy Górnika. - Jest też mała niespodzianka dla wszystkich fanów biało-niebiesko-czerwonych. Na stronie, w zakładce kontakt znajduje się formularz, przy pomocy którego można przesłać artykuł czy zgłosić jakiekolwiek pytania, wątpliwości i problemy. Jednocześnie, korzystając z okazji, redakcja WikiGórnik pragnie bardzo, bardzo, bardzo mocno podziękować kilku niezwykle aktywnym użytkownikom, którzy odkąd tylko portal zaczął działać, systematycznie uzupełniają informacje i wprowadzają zmiany. - Naprawdę wykonują ogromną pracę, dzięki czemu encyklopedia ciągle się rozwija. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż dużo pozostaje do zrobienia, dlatego wszystkich sympatyków Górnika zapraszamy do wspierania działań WikiGórnik.

Każda pomoc jest bardzo potrzebna, dlatego zachęcamy do uzupełniania encyklopedii w wolnych chwilach.

Przypominamy też o profilu WikiGórnik na facebooku. Pod adresem www.facebook.com|WikiGornik można chociażby poznać historię wielkich derbów Śląska. - Odkąd tylko została podana data najbliższych derbów z Ruchem Chorzów, staramy się przedstawiać opisy derbów czy też prezentować różne ciekawostki związane z tymi spotkaniami.

20.06.2011 - porada językowa

W prasie sportowej można znaleźć prawdziwą dowolność w pisaniu nazw. Po zasięgnięciu porady językowej u prof. Jana Miodka, polecamy pisać Górnik - górnicy, z małej litery, nie w cudzysłowie. Odnosi się to do wszystkich klubów. Jako, że ja - Asia, głównie zajmuję się teraz historią derbów Górnika z Ruchem, dowiedziałam się też, że piszemy: wielkie derby Śląska.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim tym, którzy tutaj tak dzielnie, codziennie pracują :)

27.05.2011 - Miesiąc prac na „WikiGórnik”!

Dziś mija miesiąc odkąd pierwsza encyklopedia Klubu Sportowego Górnik Zabrze „WikiGórnik” została udostępniona dla wszystkich sympatyków 14-krotnego mistrza Polski.

27. kwietnia, w trakcie „Drugiego śniadania z Górnikiem” koordynator projektu z ramienia klubu, p. Jerzy Mucha oraz redaktorzy „WikiGórnik” oficjalnie zaprezentowali nowy serwis. Początkowo na stronie nie znajdowało się może zbyt wiele informacji. Przez ostatni miesiąc wiele się jednak zmieniło. Oczywiście, na plus.

Na dzień dzisiejszy stronę „WikiGórnik” odwiedziło 13 tys. internautów. Z kolei w serwisie zalogowało się niespełna 50 użytkowników. Na szczególne podziękowania za ogromny wkład pracy zasłużyła trójka wikipedystów. Użytkownicy Gg, Hew oraz Statystyk otrzymali już status redaktora – weryfikatora. Kolejką trójkę: użytkowników M, Pavel oraz Matrix chcielibyśmy zaprosić do współpracy, dlatego prosimy o kontakt z redakcją „WikiGórnik”.

Jakie informacje, materiały zostały dodane w encyklopedii? Pojawiło się wiele statystyk podsumowujących rozgrywki ligowe, w europejskich pucharach czy pucharach ligi, opisane zostały dwa zagraniczne tournée, powoli tworzy się lista spotkań towarzyskich rozegranych z drużynami krajowymi i zagranicznymi. Rozwija się również kategoria „Piłkarze”, opisanych zostało już 411 zawodników, którzy zagrali w barwach Górnika Zabrze. Kształtuje się też temat zaprzyjaźnionych klubów i frekwencji na meczach górników.

Dodano również niezliczoną ilość biletów ze spotkań Górnika ( począwszy od lat 80-tych) oraz programów meczowych ( z różnych lat). Niewiele brakuje, aby w „WikiGórnik” pojawiły się wszystkie programy ze spotkań Górnika w europejskich pucharach!

Nie lada gratką, ale i wymagającymi wiele czasu i precyzji informacjami są przygotowane przez jednego z użytkowników statystyki. Niezwykle ciekawy jest temat jubileuszy oraz bilanse spotkań z poszczególnymi rywalami.

Prawie 300 fanów ma natomiast profil „WikiGórnik” na facebook’u. Cieszy nas więc ogromnie, że projekt został doceniony i kibice „trójkolorowych” poświęcają swój czas, by tworzyć górniczą encyklopedię.

Teraz, kiedy ligowy sezon powoli się kończy, a Górnik zagra w niedzielę ostatni mecz z Widzewem Łódź, zapraszamy kolejnych pasjonatów, kolekcjonerów do współpracy. Zamiast cotygodniowych emocji piłkarskich, jakie fundowali nam piłkarze, może powspominacie wielkie chwile w wykonaniu zabrzan, sięgniecie do swych albumów, szuflad i przyłączycie się do prac? Zapraszamy!

28.04.2011 - Prosimy pamiętać, aby po dodaniu treści, wstawić w artykule ==Źródło== i wpisać skąd pochodzą informacje. Dodatkowo prosimy dopisać źródło do bibliografii.

28.04.2011 - W przypadku dodawania biletów ze spotkań w Pucharze Polski, w "Zobacz też" wprosimy wprowadzać link do opisu tej edycji w Pucharze Polski, a nie sezonu ligowego. To samo dotyczy spotkań w europejskich pucharach (link do edycji pucharu) i w pucharach ligi (link do edycji pucharu ligi). Natomiast w opisie danego sezonu ligowego, edycji PP, pucharów europejskich, pucharów ligi prosimy wklejać w "Zobacz też" linki do biletów. Podobnie postępujemy w przypadku programów. Zaoszczędzi to nam pracy przy zatwierdzaniu zmian! Dziękujemy!

27.04.2011 - Prośba!

Cieszymy się niezmiernie, że już pierwszego dnia dodawane są materiały na WikiGórnik. Pojawiło się już kilka biletów - prosimy o wstawianie następnych według dokonanych przez nas zmian, tzn. w formie galerii biletów z całego sezonu, dodając w biletach link do opisów spotkań w danym sezonie oraz opisie sezonów link do biletów. Tak jak np. tutaj: Bilety ze spotkań ligowych w sezonie 2007/08. Dziękujemy!

PS Prosimy też o przeglądanie dyskusji na konkretnych stronach, to tam zazwyczaj zostawiamy komentarze, zalecenia dla edytorów!

27.04.2011 - Projekt "Kibice Górnika Zabrze"!

Pierwsza Encyklopedia Klubu Sportowego Górnik Zabrze „WikiGórnik” już jest dostępna i każdy może zarejestrować się i dodawać nowe treści. Aby jednak usystematyzować wkład sympatyków 14-krotnego mistrza Polski w jej tworzenie, prace będą odbywały się na zasadzie projektów (szczególna praca nad jednym z działów).

Pierwszy z nich dotyczył będzie artykułów związanych z kibicami, a więc działu „Kibice Górnika Zabrze” i zaproponowanych przez autorów „WikiGórnik” podrozdziałów (oczywiście można dodać inne podrozdziały związane z tematem). Zachęcamy do dodawania informacji właśnie w tym dziale!

27.04.2011r. - Startuje WikiGórnik - pierwsza encyklopedia Klubu Sportowego Górnik Zabrze!

WikiGórnik, pierwsza encyklopedia Klubu Sportowego Górnik Zabrze, jest już dostępna dla wszystkich sympatyków 14-krotnego mistrza Polski. Górnik Zabrze jest czwartym klubem ekstraklasy, po Cracovii, Wiśle Kraków i Lechu Poznań, który umieścił klubową encyklopedię na portalu internetowym. Czytaj więcej...