04.06.1983 - Zagłębie Sosnowiec - Górnik Zabrze 1:1

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
4 czerwca 1983
1. liga 1982/83, 27. kolejka
Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0) Górnik Zabrze Sosnowiec
Sędzia: Edward Nowak ( Kraków)
Widzów: 3 000
HerbZaglebieSosnowiec.gif Herb.gif
Miska 71 1:0
1:1

Leśnik 80

Marek Bęben
Woźnica
Makowski
Koterwa
Bryła
Jan Urban
Sączek

Kordysz
Tochel
Stroiński (62. Miska)
Płaziński

SKŁADY
Eugeniusz Cebrat
Bogdan Gunia
Werner Leśnik
Tadeusz Dolny
Henryk Zimkowski
Krzysztof Szwezig
Adam Ossowski
Ryszard Komornicki
Edward Socha
Andrzej Pałasz
Erwin Koźlik (65. Józef Dankowski)
Trener: Kazimierz Szmidt Trener: Zdzisław Podedworny

Relacja

Sport

Znów tylko remis

Sosnowiec. Znów tylko remis na własnym boisku ! W przeciwieństwie jednak do poprzednich występów na Stadionie Ludowym- tym razem, mimo tylko połowicznego sukcesu, nie można mieć większych pretensji do piłkarzy Zagłębia. Grali nieźle, dość swobodnie i uzyskali widoczną przewagę w polu, nie schodząc długimi okresami z połowy Górnika. Byli szybsi od przeciwnika i bardzo waleczni.

Dlaczego wobec tego nie wygrali spotkania? Przede wszystkim dlatego, że znajdujący się jeszcze w niezbyt bezpiecznej sytuacji Górnik grający bez kontuzjowanego, czołowego napastnika, Brzezińskiego też rzucił na szalę wszystkie swe siły i umiejętności, stosując jednak taktykę wzmocnionej defensywy i licząc na szybsze kontry. Na prawej obronie widzieliśmy często Ossowskiego względnie Pałasza, zaś Gunia spełniał rolę libero i to z dużym powodzeniem. W tej sytuacji optyczna przewaga gospodarzy przyniosła jedynie pięć rzutów rożnych i niczego więcej, ponieważ również Cebrat w bramce interweniował dość pewnie, broniąc między innymi daleki ale dość niebezpieczny strzał Koterwy.

W 44 min. przy zagęszczonej defensywie gości, nie mający opiekuna stoper Makowski poszedł zdecydowanie z piłką do przodu, minął dwóch przeciwników i znalazł się w dobrej pozycji bramkowej na polu karnym gdzie został ostro powstrzymany przez jednego z obrońców i wówczas sędzia mógł podyktować rzut karny, ale nie uczynił tego, ponieważ jak powiedział w czasie przerwy interwencja zabrzańskiego piłkarza był jego zdaniem prawidłowa.

Po przerwie swej szansy spróbował z kolei Górnik, atakując bardziej zdecydowanie, ale wywalczył tylko 4 rzuty rożne. Raz w 54 min. w bardzo dogodnej pozycji znalazł się Gunia lecz nie zdołał oddać strzału zablokowany przez przeciwnika, potem znów Cebrat obronił dobry strzał Tochela. Kiedy na zegarze mijała 65 min. gry trener Podedworny zdecydował się na jeszcze większe wzmocnienie defensywy wysyłając na boisko Dankowskiego w miejsce Koźlika. Wydawało się, że niewiele to pomoże ponieważ po dobrej akcji sosnowieckiej drużyny. Miska, który kilka minut wcześniej wszedł na boisko, efektownym strzałem zdobył w 71 min. prowadzenie dla Zagłębia.

Mecz stał się teraz bardzo ciekawy, ponieważ Górnik nie mając już nic do stracenia, rzucił się do ataku, by uzyskać wyrównanie, zaś Zagłębie odpowiadało atakiem na atak rywala. W 78 min. wyrównanie wisiało jednak już na włosku, ale Gunia z kilku metrów strzelił w słupek, po dobrym zagraniu Komornickiego, potem ten ostatni strzelił celnie, lecz Bęben wybił piłkę na róg. W 80 min. Leśnik- w zamieszaniu podbramkowym- zdobył wreszcie upragnione przez zabrzan i ich sporej grupy kibiców wyrównanie.

Wydaje się, że wynik remisowy jest właściwym odzwierciedleniem wydarzeń na boisku i efektem uważnej a jednocześnie ambitnej gry obu drużyn.

Trener Kazimierz Szmidt po meczu powiedział: Było to niezłe widowisko, obie drużyny stworzyły dużo dobrych sytuacji i tym razem widzowie nie mogli narzekać na brak emocji.

Trener Zdzisław Podedworny był tego samego zdania, ale dodał: Zły los nas niestety nie oszczędza, znów musieliśmy grać bez kontuzjowanego Brzezińskiego i to determinowało naszą taktykę gry. Zagłębie okazało się groźnym rywalem. Cały mój zespół zasłużył na słowa uznania przede wszystkim za waleczność i konsekwencję w grze.

Andrzej Marondel, Sport nr 110 z dnia 6 czerwca 1983