15.03.1959 - Górnik Radlin - Górnik Zabrze 2:1: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 20: Linia 20:
 
  | czerwonekartki1          =  
 
  | czerwonekartki1          =  
 
  | czerwonekartki2          =  
 
  | czerwonekartki2          =  
  | sklad1                    = [[Joachim Szołtysek]]<br />[[Antoni Franosz]]<br />[[Stefan Florenski]]<br />[[Henryk Hajduk]]<br />[[Ginter Gawlik]]<br />[[Marian Olejnik]]<br />[[Edward Jankowski]]<br />[[Edmund Kowal]]<br />[[Jan Pieczka]]<br />[[Ernest Pol]], <br />[[Manfred Fojcik]]
+
  | sklad1                    =  
  | sklad2                    = Budny<br />Hibner<br />Oślizło<br />Ucherek<br />Bożek<br />Kubocz<br />Dybała<br />Dembowy<br />Kokot (Piaskowski)<br />Krawczyk<br />Polonius
+
  | sklad2                    =  
 
  | trener1                  = Miklós Beljung
 
  | trener1                  = Miklós Beljung
 
  | trener2                  = [[Janos Steiner]]
 
  | trener2                  = [[Janos Steiner]]
Linia 27: Linia 27:
  
 
==Relacja==
 
==Relacja==
 
===Przegląd Sportowy===
 
 
'''4 bramki Ernesta Pohla w meczu Zabrze-Radlin 6:0'''
 
 
Niech nikt nie sądzi, iż był to mecz jednostronny i piłkarze gości nie mieli w nim nic do powiedzenia. Tak się jednak dla nich pechowo złożyło, iż w pierwszej połowie gry nie wykorzystali czterech idealnych sytuacji podbramkowych, gdy 2-krotnie Dybała i Kokot znaleźli się sam na sam z bramkarzem Szołtyskiem. W jednym nawet wypadku piłkę nieuchronnie toczącą się do bramki z samej linii wybił w pole Gawlik.
 
 
Fakt, iż radlinianie, którzy odjechali do domu aż z 6 golami, narobili tyle zamieszania na tyłach zabrzan niezbyt dobrze świadczy o formacjach defensywnych tej drużyny. O ile dwaj boczni obrońcy grali na pełnych obrotach, to as defensywy Górnika Floreński, aczkolwiek bardzo dobry w wielu zagraniach pozwolił sobie w tym meczu na wiele nonszalancji. To lekceważenie przeciwnika mogło się źle skończyć.
 
 
Popisową formacją Górnika Zabrze w tym meczu był atak, a ściśle mówiąc Jankowski i Pohl. Jankowski w pierwszej połowie należał do najlepszych zawodników na boisku, po przerwie rolę tą przejął Ernest Pohl, który oprócz dobrej gry w polu zademonstrował szereg strzałów, z których aż cztery znalazły drogę do siatki.
 
 
Jankowski wystąpił w roli skrzydłowego. Z przyjemnością patrzyło się na jego poczynania, gdy na wielkiej szybkości prowadził piłkę która, w każdym niemal wypadku była mu absolutnie posłuszna.
 
 
Pohl jak Pohl, chwilami grał jak prawdziwy wirtuoz, demonstrując szeroki wachlarz umiejętności technicznych, a także kapitalny zmysł do gry zespołowej. Jego zagrania były najwyższej marki. Gwoli sprawiedliwości trzeba jednak stwierdzić, iż te wszystkie majstersztyki dobrze wychodziły i udawały się bo defensywa Radlina nie miała swojego najlepszego dnia. Nawet rutynowany Oślizło miał wiele nieprzemyślanych zagrań. Niemniej można z przyjemnością stwierdzić, iż Pohl znajduje się w doskonałej formie i w tej chwili jest chyba naszym najlepszym piłkarzem.
 
 
Górnik Radlin miał kilka przebłysków dobrej gry, cóż jednak z tego, skoro indolencja strzałowa napastników była katastrofalna. W sumie mecz stał na dobrym poziomie, mimo iż chwilami padał deszcz. Od czasu do czasu byliśmy świadkami fajerwerków techniki, to też publiczność opuszczała stadion z zadowoleniem. 
 
 
''J.B., Przegląd Sportowy nr 134, 2 sierpnia 1959 r.''
 
 
==Linki zewnętrzne==
 
* [http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1959/nr134/directory.djvu Przegląd Sportowy nr 134 (3367)] (djvu)
 
  
 
[[Kategoria:Górnik Radlin|1L1959.03.15]]
 
[[Kategoria:Górnik Radlin|1L1959.03.15]]
 
[[Kategoria:Mecze w ekstraklasie w sezonie 1959|1959.03.15]]
 
[[Kategoria:Mecze w ekstraklasie w sezonie 1959|1959.03.15]]

Wersja z 08:17, 6 mar 2013

15 marca 1959
1. liga 1959, 1. kolejka
Górnik Radlin 2:1 (2:1) Górnik Zabrze Rybnik
Sędzia: Tadeusz Nowak (Kielce)
Widzów: ok. 15 000
Herb.gif
Dybała 4
Dybała 27
1:0
2:0
2:1


Gawlik 41
Trener: Miklós Beljung Trener: Janos Steiner

Relacja