Przedstawienie rywali: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzył nową stronę „Górnik, 63 lata legendy. Dla niektórych komunistyczny twór, dla większości duma górnictwa węglowego. Symbol, który się kultywuje, ochrania z troską, dba niczy...”) |
(Brak różnic)
|
Wersja z 11:48, 17 paź 2011
Górnik, 63 lata legendy. Dla niektórych komunistyczny twór, dla większości duma górnictwa węglowego. Symbol, który się kultywuje, ochrania z troską, dba niczym o skarb największy. W końcu niewiele polskich zespołów może pochwalić się tak wielkimi zasługami dla polskiego sportu. Niewiele drużyn dostarczyło kibicom w kraju i za granicą tylu okazji do wzruszeń, radości, powodów do dumy, co właśnie zabrzański zespół. Jako jeden z nielicznych pokonał też przeciwności, jakie spotkały go w czasach dziejowego przełomu. Wyszedł obronną ręką z najcięższej próby, nie pozwolił się „odstrzelić” jako symbol „starego porządku”. Fach będący w nazwie klubu cechuje się wyjątkową twardością. Górnik nadal trwa i ma się coraz lepiej…
Z drugiej strony Ruch, bogatszy o 28 lat doświadczeń. Symbol sportu, piłki nożnej, śląskości i polskości, a także postaw, jakie zawsze ceniło się na Górnym Śląsku. Zrodziło ten klub bowiem poczucie narodowej świadomości, przy której trwał bez względu na okoliczności. Towarzyszyła mu zwykle, nie tylko przy narodzinach, bieda, jaka była udziałem robotniczego społeczeństwa, a w swej historii nigdy nie należał do finansowych krezusów. Był jednak najlepszą wizytówką hutniczego przemysłu. I nadal trwa, na przekór modom i nakazom, ciągle przestrzegając reguł, które zdobywają mu sympatię i prezentuje dobry poziom. Jako jeden z nielicznych zespołów do dnia dzisiejszego kontynuuje tradycje przedwojennego „fusbalu”…
Górnik Zabrze i Ruch Chorzów. Dwa miasta Górnego Śląska, dwa kluby, a tak różna geneza powstania, historia, koleje losów. Warto poznać je bliżej.