Podsumowanie: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „Sto dwadzieścia spotkań, ligowych, w Pucharze Polski, Pucharze Ekstraklasy, pucharach śląskich redakcji sportowych, towarzyskich pojedynków. Pięćdziesiąt trzy r...”)
(Brak różnic)

Wersja z 10:50, 24 paź 2011

Sto dwadzieścia spotkań, ligowych, w Pucharze Polski, Pucharze Ekstraklasy, pucharach śląskich redakcji sportowych, towarzyskich pojedynków. Pięćdziesiąt trzy raz wygrywał Górnik Zabrze, trzydzieści cztery razy derby kończyły się podziałem punktów, a trzydzieści trzy razy zwycięski z boiska schodził chorzowskie Ruch. Praktycznie w każdej dekadzie (w latach 90. mamy „remis”), jak i w przekroju wszystkich spotkań w lidze lepszy okazywał się zespół z Zabrza. Podobnie było w meczach towarzyskich i spotkaniach zimowych pucharów. W Pucharze Polski i Pucharze Ekstraklasy oba zespoły zanotowały wyrównany bilans.

Sto osiemdziesiąt siedem bramek strzelonych przez górników i sto trzydzieści siedem trafień niebieskich. Największą ilością zdobytych goli, spośród zawodników Górnika, może pochwalić się Włodzimierz Lubański, który trafiał do bramki rywala aż dwadzieścia trzy razy. Z kolei w Ruchu Bronisław Bula strzelił najwięcej, bo dziesięć goli. Czterystu siedemdziesięciu siedmiu zawodników: dwustu czterdziestu ośmiu zabrzan i dwustu dwudziestu dziewięciu chorzowian. Rekordzistą ze strony Górnika był Zygfryd Szołtysik, którzy zaliczył aż trzydzieści dziewięć występów w wielkich derbach Śląska, co daje 4540 minut. Z kolei z zawodników niebieskich najlepszy był Antoni Nieroba, grający aż w trzydziestu ośmiu spotkaniach. Tym samym 3420 minut rywalizował na boisku w pojedynkach z Górnikiem.

Trzydziestu pięciu trenerów Górnika i trzydziestu jeden szkoleniowców Ruchu, z czego dziesiątka prowadziła obie drużyny. Dziesięciokrotnie zabrzański zespół prowadzili w derbach Hubert Kostka i Zdzisław Podedworny. Warto zauważyć, że to jednak Zoltan Opata miał najlepsze wyniki. Górnik pod wodzą Kostki i Podedwornego przegrał cztery z dziesięciu meczów, a pod wodzą Opaty z ośmiu derbowych spotkań, wygrał aż siedem. Z kolei w Ruchu bezsprzecznym rekordzistą jest Michal Vičan, który poprowadził niebieskich w trzynastu meczach. Najwięcej zwycięstw zanotował jednak Edward Lorens, aż sześć w dziesięciu spotkaniach. Rekordzistą pod względem porażek jest z kolei Teodor Wieczorek. Prowadzony przez niego Ruch przegrał aż osiem z dziesięciu pojedynków.

Prawie dwa i pół miliona widzów na trybunach. Nieznacznie więcej kibiców zobaczyło te spotkania, których gospodarzem był Ruch. Trzy razy grano na boiskach neutralnych, dwa razy w finale Pucharu Polski na Stadionie Śląskim (26.06.1968 i 05.08.1970) i raz w meczu towarzyskim w Chrościcach (04.07.2009). Górnik prawie wszystkie mecze w roli gospodarza rozegrał w Zabrzu, tylko raz mecz towarzyski odbył się na stadionie Stali Zabrze (04.12.1958). Ruch z kolei, w latach 50., 60. i w XXI wieku rozegrał łącznie siedem spotkań na Stadionie Śląskim w lidze w roli gospodarza. Raz w ligowym pojedynku (30.07.1989) z powodu kary nałożonej na klub zespół rozgrywał derby na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.