27.04.2012 - Rok encyklopedii WikiGórnik w sieci

Z WikiGórnik
Wersja z dnia 11:44, 22 mar 2013 autorstwa 23 (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

W ostatnią środę encyklopedia WikiGórnik świętowała swoje 1. urodziny, jednak tak naprawdę dopiero dziś, 27 kwietnia przypada oficjalna rocznica udostępnienia portalu w sieci. Przypominijmy sobie więc, jak powstało i rozwijało się to jedno z najbogatszych źródeł wiedzy o zabrzańskim klubie.

Koncepcja WikiGórnik

Na pomysł stworzenia przejrzystego opracowania historii klubu w Internecie wpadła Alicja Holewa, która była na stażu w Grupie Medialnej Górnika Zabrze. Nazwa encyklopedii powstała z połączenia słów Wiki - od nazwy popularnej Wikipedii, na oprogramowaniu której miał opierać się portal i nazwy klubu, której dotyczy. Prace, które rozpoczęły się w kwietniu 2010 roku oparto na wolontariuszach, którzy praktycznie codziennie przepisywali informacje z kronik Górnika. Szybko zdano sobie jednak sprawę, że aby rzetelnie opracować dzieje klubu potrzeba nie tygodni, a wielu lat prac.

Logo WikiGórnik

Prace posuwały się naprzód. Encyklopedii brakowało jednak oficjalnego logotypu. W celu jego wyłonienia zorganizowano specjalny konkurs na stronie internetowej Górnika. W sumie nadesłano 14 prac, które zostały poddane głosowaniu kibiców. Ostatecznie wybrano puzel z napisem "WikiGórnik" autorstwa Damiana Loncierza.

Współpraca z kolekcjonerami

Dzięki medialnemu rozgłosowi do klubu zgłosiły się osoby, które zaproponowały udostępnienie swoich kolekcji górniczych pamiątek. Szczególnie wiele encyklopedia zawdzięcza Grzegorzowi Hernasowi z Bielska-Białej, dzięki któremu na jej stronach znalazło się przez te dwa lata wiele zdjęć biletów, programów meczowych, odznak klubowych czy kart z autografami. WikiGórnik oparła się również na zbiorach Tomasza „Johanna” Kozika oraz nadsyłanych do redakcji zdjęciach rodzinnych pamiątek.

Zmiana koordynatora

Po zakończeniu stażu przez Alicję prace nad encyklopedią stanęły w miejscu. Szukano jednak dalej osoby, która podjęłaby się dalszego koordynowania projektu. Ostatecznie dalszymi pracami nad WikiGórnik zajęła się Joanna Haśnik. Mimo wielu przeszkód i problemów natury technicznej, z którymi ostatecznie poradził sobie Mateusz Wolański, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Eli Pańczyk i nieocenionym wsparciu klubu, WikiGórnik mogła pojawić się w sieci.

Startuje WikiGórnik!

Uroczyste otwarcie serwisu dla wszystkich sympatyków 14-krotnego mistrza Polski nastąpiło 27 kwietnia 2011 w trakcie "Drugiego śniadania z Górnikiem". WikiGórnik zaprezentował koordynator projektu z ramienia klubu - Jerzy Mucha oraz redaktorzy encyklopedii. Tym samym Górnik Zabrze został czwartym klubem ekstraklasy, po Cracovii, Wiśle Kraków i Lechu Poznań, który umieścił klubową encyklopedię na portalu internetowym. Odtąd WikiGórnik dostępna jest tutaj.

Profil WikiGórnik na Facebook'u

Jednocześnie z encyklopedią wystartował profil WikiGórnik na Facebook'u, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o postępach prac, publikowane są różne ciekawostki historyczne o Górniku, przeprowadzane są drobne konkursy i akcje społecznościowe rozpowszechniające wiedzę o klubie. Jak dotąd profil ma ponad 600 "lubiących" i liczba ta cały czas rośnie.

Użytkownicy WikiGórnik

Odkąd serwis stał się dostępny dla wszystkich, w prace zaangażowali się licznie pasjonaci historii Górnika. Aby dołączyć do twórców "WikiGórnik" i dodawać nowe treści, wystarczy bowiem zarejestrować się w serwisie i zapoznać się z zaleceniami dla edytorów. Jak dotąd w serwisie zalogowanych jest ponad 50 użytkowników. Szczególny wkład w prace ma trójka z nich: "Statystyk", "Pavel" i "M".

Blog WikiGórnik

W październiku ubiegłego roku projekt WikiGórnik został rozszerzony o blog historyczny, gdzie zamieszczane są dłuższe artykuły prezentujące wybrane fragmenty z historii Górnika, wywiady z byłymi zawodnikami, dziennikarzami sportowymi, kolekcjonerami górniczych pamiątek czy użytkownikami WikiGórnik.

I Zlot Użytkowników WikiGórnik

27 listopada w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu odbył się I Zlot Użytkowników WikiGornik. 320 metrów pod ziemią redaktorzy i użytkownicy encyklopedii wzięli udział w warsztatach dziennikarskich przeprowadzonych przez Andrzeja Grygierczyka, redaktora naczelnego katowickiego "Sportu", a następnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi: prezesem Górnika, Arturem Jankowskim, byłymi zawodnikami: Stanisławem Oślizło, Józefem Dankowskim, Markiem Majką i Janem Urbanem oraz piłkarzami młodego Górnika: Łukaszem Cymańskim i Jakubem Steuerem rozegrali turniej podziemnego Turbogolfa. Najlepszy okazał się Jan Urban. Na pamiątkę uczestnicy Zlotu otrzymali żarówki z tablicy świetlnej modernizowanego stadionu.

Forum użytkowników WikiGórnik

Aby użytkownicy, kolekcjonerzy i pasjonaci historii Górnika mogli wymieniać opinie na temat rozwoju encyklopedii WikiGórnik, redakcja dodatkowo uruchomiła w lutym 2012 roku forum.

Rok WikiGórnik w sieci

Przez rok istnienia encyklopedii WikiGórnik w sieci, portal odwiedziło ponad pół miliona sympatyków Górnika. Z każdym dniem mogli oni dostrzec kolejne zapełniające się strony. Cały czas rozwijał się dział związany z historią stadionu Górnika i rozgrywek, gdzie opisywane były poszczególne mecze. Pojawiały się nowe biogramy zawodników, trenerów i prezesów. Udało się również zebrać całą kolekcję biletów i programów meczowych z różnych rozgrywek. Wiele udało się więc już zrobić, za co trzeba podziękować wszystkim zaangażowanym użytkownikom. Cała masa tematów nie została jednak jeszcze opracowana, ale jak mówi redakcja: "Wszystko jeszcze przed nami..."

Linki zewnętrzne