24.08.2011 - Podpisano umowę na modernizację stadionu

Z WikiGórnik
Wersja z dnia 17:16, 9 kwi 2013 autorstwa 23 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''W środowe południe w Urzędzie Miejskim w Zabrzu w towarzystwie władz miejskich oraz władz spółki Stadion zostały podpisane umowy z firmą Polimex-Mostosta...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

W środowe południe w Urzędzie Miejskim w Zabrzu w towarzystwie władz miejskich oraz władz spółki Stadion zostały podpisane umowy z firmą Polimex-Mostostal oraz z konsorcjum Deutsche Bank i SovereignFund.

W pierwszym etapie inwestycji za który odpowiedzialna będzie firma Polimex-Mostostal zostaną wykonane dwupoziomowe, zadaszone trybuny na około 24 tysiące miejsc oraz garaże podziemne i infrastruktura techniczna. Pierwsza część stadionu ma być gotowa za 20 miesięcy, czyli do 24 kwietnia 2013 roku.

- Dajemy gwarancję, że wszystko będzie gotowe w terminie – mówi Konrad Jaskóła, prezes zarządu Polimex-Mostostal. – Zbudowaliśmy stadion Legii Warszawa, kończymy stadion Wisły Kraków i Piasta Gliwice. Dodatkowo wykonaliśmy jeden z odcinków Drogowej Trasy Średnicowej i kończymy węzeł autostrady A1 w Sośnicy. Rocznie wykonujemy inwestycje za około 5 miliardów złotych więc z stadionem w Zabrzu nie będzie żadnych opóźnień i problemów – opisuje ostatnie realizacje Polimexu-Mostostal prezes Jaskóła. – Życzę wszystkim instytucjom z nami pracującymi dobrej współpracy. Jeżeli wszyscy będziemy mieli ten sam cel to wszystko będzie szło w dobrym kierunku – dodaje prezes generalnego wykonawcy stadionu.

- To co wybudowaliście w Warszawie napawa mnie optymizmem – powiedziała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, która niedawno osobiście kibicowała Górnikowi w meczu z warszawską Legią. – W Zabrzu mamy wiele mocnych filarów, ale Górnik jest naszą wyjątkową ikoną i jednym z najmocniejszych filarów. Dziś robimy duży krok do przodu. Projekt stadionu jest naprawdę dobry i wiele serca w niego włożono. Znaleźliśmy przyjaciół do finansowania tego projektu. Cieszę się ogromnie, że Deutsche Bank i SovereignFund wezmą udział w tym przesięwzięciu. Chciałabym podziękować Radzie Miejskiej, bo bez ich wsparcia i decyzji nie byłoby tego historycznego wydarzenia – mówiła prezydent miasta Zabrza.

Dyrektor Centrum Doradztwa dla Firm Deutsche Bazu, Maciej Jeleń przyznaje, że rozmowy nad ostatecznym kształtem umowy były długie i pełne wyrzeczeń z obu stron, ale udało się je pozytywnie sfinalizować. – Pod dość długim okresie rozmów dobrnęliśmy do celu i dziś udało nam się podpisać umowę na finansowanie modernizacji stadionu w Zabrzu. Rola Deutsche Banku będzie się wiązała głównie z bezpieczeństwem całej inwestycji od strony finansowej i gwarancją jej realizacji. Wierzymy, że za 20 miesięcy wszyscy wspólnie zasiądziemy na nowym obiekcie i będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych – mówił Maciej Jeleń.

Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu podziękował pani prezydent: - Gdyby nie pani prezydent Małgorzata Mańka-Szulik to nie byłoby tego wyjątkowego dnia. Już wkrótce maszyny wjadą na plac budowy i ten piękny obiekt będzie rósł na naszych oczach.

Podobnego zdania był prezes Górnika – Tomasz Młynarczyk, który podziękował pani prezydent w imieniu działaczy, piłkarzy i kibiców Górnika Zabrze, wręczając jej piękny bukiet kwiatów. Z podziękowaniami pośpieszył także Stanisław Oślizło, rzecznik prasowy klubu: - Wiele osób zaangażowało się w budowę stadionu, ale nie darowałbym sobie gdybym nie podziękował pani prezydent. Cały czas przyspieszała sprawę i teraz możemy być z niej dumni – mówił Oślizło.

Zakres inwestycji w pierwszym etapie modernizacji obejmuje:

- rozbiórkę kolidujących z I etapem budynków, budowli i urządzeń,

- przebudowę istniejących trybun stadionu w zakresie: trybuny połodniowej, północnej, wschodniej; narożnika północno-wschodniego, północno-zachodniego, południowo-zachodniego i południowo-wschodniego poprzez ich wyburzenie i wykonanie nowych w układzie dwupoziomowym na około 24 000 miejsc siedzących,

- wykonanie pełnego zadaszenia tych trybun,

- wykonanie części kubaturowej obiektu stadionu pod wymienionymi wyżej trybunami zawierającej: pomieszczenia magazynowe i techniczne, część przeznaczoną na komercję, ciągi komunikacyjne,

- wykonanie garażu podziemnego pod plecem wejściowym po wschodniej stronie obiektu stadionu,

- wykonanie garażu podziemnego pod częścią kubaturową w modernizowanej części obiektu,

- wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej,

- realizację planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie I etapu w tym: wykonanie placu głównego, wykonanie placu wejściowego drużyny przyjezdnej, wykonanie placu wejściowego dla widzów w sektorze południowym, przebudowa ulicy Olimpijskiej.