| sędzia                    = Tadeusz Gajewski (Warszawa)

| gol1                      = Wilim II 38<br />Białas 42
  | gol1                      = Jan Wilim 38<br />Białas 42

| stan                      = 1:0<br />2:0

| gol2                      =

Linia 20: Linia 20:

| czerwonekartki1          =

| czerwonekartki2          =

| sklad1                    = Ochman<br />Cygan<br />Strzałkowski<br />Włodarczak<br />Wojtowicz<br />Bykowski<br />Wilim II<br />Sośnica<br />Białas<br />[[Roman Ogaza]]<br />Kwiatkowski
+
  | sklad1                    = Marek Ochman<br />Stanisław Cygan<br />Roman Strzałkowski<br />Bogdan Włodarczak<br />Rudolf Wojtowicz<br />Stanisław Bykowski<br />Jan Wilim<br />Henryk Sośnica<br />Jan Białas<br />[[Roman Ogaza]]<br />Henryk Kwiatkowski

| sklad2                    = [[Jan Gomola]]<br />[[Jan Wraży]]<br />[[Jerzy Gorgoń]]<br />[[Henryk Wieczorek]]<br />[[Joachim Gorzawski]]<br />[[Edward Wojtala]] (69 [[Ireneusz Lazurowicz]])<br />[[Zygfryd Szołtysik]]<br />[[Józef Kurzeja]]<br />[[Jan Banaś]]<br />[[Andrzej Szarmach]]<br />[[Władysław Szaryński]] (46 [[Lucjan Kwaśny]])

Kronika Górnika Zabrze

Ostatnie sparingi przed ligą (1:0 z Szachtiorem Donieck, 4:3 z Zagłębiem Sosnowiec) zwiastowały wysoką formę zabrzan. Do inauguracji sezonu, na boisku bytomskiego beniaminka, podchodzono więc z dużą dozą optymizmu. Tym większe więc rozczarowanie porażką w pierwszej odsłonie sezonu. Wzmocnieni Wieczorkiem, Kurzeją i Lazurowiczem zabrzanie nie sprostali ambitnie grającym gospodarzom. Wynik został ustalony już do przerwy. W 5 minut, pomiędzy 37. a 42. minutą bytomianie dwukrotnie znaleźli sposób na Gomolę. Łupem bramkowym podzielili się Wilim i Białas. Wszelkie próby zmiany rezultatu powstrzymywał skutecznie jubilat w bramce Szombierek, rozgrywający dwusetny mecz w barwach klubu, Ochman. Falstart okazał się faktem, wypadało czekać na rehabilitację w meczu ze Śląskiem...