07.10.1973 - Odra Opole - Górnik Zabrze 0:1

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
7 października 1973 (niedziela)
1. liga 1973/74, 7. kolejka
Odra Opole 0:1 (0:1) Górnik Zabrze Opole
Sędzia: Mieczysław Wójcik (Kraków)
Widzów: 14 000
HerbOdraOpole.gif Herb.gif
0:1 Szarmach 35 g
Andrzej Krupa
Zbigniew Gut
Joachim Krawiec
Jerzy Gołębiowski
Bogdan Harańczyk
Zbigniew Gano (79 Karol Kot)
Edward Kot
Leszek Stykała
Joachim Knychas
Wojciech Tyc
Józef Klose
SKŁADY Jan Gomola
Jan Wraży
Jerzy Gorgoń
Henryk Wieczorek
Joachim Gorzawski
Zygfryd Szołtysik
Józef Kurzeja
Stanisław Gzil
Ireneusz Lazurowicz (46 Edward Wojtala)
Andrzej Szarmach
Jan Banaś (78 Władysław Szaryński)
Trener: Teodor Wieczorek

Dodatkowe informacje

  • Według innego źródła widzów ponad 12 000.

Relacja

Kronika Górnika Zabrze

Należąca do najbardziej wymagających rywali Górnika opolska Odra, tym razem musiała przełknąć gorycz porażki. Spotkanie, toczone początkowo w anemicznym tempie, rozgrzało zgromadzoną publiczność dopiero po upływie dwóch kwadransów. Najpierw piękną akcję Kurzei zatrzymał stoper Krawiec, wybijający piłkę z pustej już bramki. Chwile później było już jednak 0:1. Silne dośrodkowanie z rzutu wolnego Banasia na bramkę zamienił strzałem głową Szarmach. W drugiej połówce gospodarze za wszelką cenę próbowali odmienić losy spotkania. Brylował na prawej flance boczny obrońca Gut, dogodnych okazji nie wykorzystali jednak Klose, Stykała i Tyc.

Sport

Dwa punkty i brawa dla zabrzan

Odra umie grać z Górnikiem – stara to prawda. Nawet w Zarzu gospodarze zawsze uszą solidnie się napocić, aby nadodrzańska jedenastka nie wywiozła punktów. Także wczoraj tradycji stało się zadość i piłkarze obu zespołów uraczyli licznie zgromadzoną publiczność dobrym widowiskiem.

Obaj rywali poszli od razu na wymianę ciosów, nie oszczędzając się aż do końcowego gwizdka. Z tarczą z tej niezwykle zaciętej walki wyszli bardziej dojrzale grający goście. A stało się to za przyczyną niezwykle przytomnego Szarmacha, który zdobył bramkę naprawdę przedniej marki.

"Nowe twarze" w Górniku poczynają sobie już nie najgorzej. Kurzeja sprawia wrażenie jakby od kilku lat na dobre zadomowiony był w zabrzańskiej jedenastce. Wysunięci do przodu Gzil i Szarmach mają już nawet kilka swoich zagrywek "na pamięć". Dubler Anczoka na lewej obronie – Gorzawski pasuje do bloku defensywnego jak ulał.

Mimo, iż akcje obu zespołów, przeprowadzane z dużym impetem od pierwszych minut raz po raz sunęły się w obie strony boiska, na pierwszy strzał w światło bramki czekaliśmy długo, bo aż 28 minut. Do tej bowiem pory w pobliżu pól bramkowych napastnicy zachowywali się zbyt anemicznie i obrońcy wspólnie z bramkarzami mieli dosyć czasu, aby w porę zażegnać grożące im niebezpieczeństwo. Dopiero silny strzał Szarmacha, który z największym trudem Krupa wypiąstkował na korner, był zwiastunem tego, że wynik meczu nie będzie bezbramkowy. Pięć minut później wszędobylski Kurzeja ograł opolskich obrońców, wyciągnął z bramki Krupę i z niezmiernie trudnej pozycji strzelił dokładnie. Nie był to strzał atomowy, toteż nadbiegający Krawiec zdołał wybić piłkę zdążającą do siatki. Tych kilka błędów zdeprymowało nieco gospodarzy, w szeregi ich defensywy zaczął wkradać się niepokój i nieład. Bezlitośnie wykorzystali to goście. Za faul na napastniku zabrzan, Banaś sponad 30-metrowej odległości silnie zacentrował i kiedy wszyscy stanęli jak wryci, wysoko ponad "mur" wyskoczył Szarmach, uderzając silnie piłkę głową. Siatka tylko zatrzepotała.

Druga odsłona to nieustanne ataki opolan, którzy za wszelką cenę pragnęli wyrównać. Kilkanaście błyskawicznych rajdów prawą flanką przeprowadził Gut, lecz niezbyt precyzyjnie wykorzystali jego centry Klose, Stykała i Tyc. Ten ostatni w 74 min. zaprzepaścił doskonałą okazję. Mając piłkę na bucie, przed sobą jedynie Gomolę i pięć metrów do bramki, strzelił obok słupka. Odra w przekroju całego spotkania zasłużyła na pewno przynajmniej na rezultat remisowy.

Zdzisław Adamiec. Sport nr 185 z dnia 8.10.1973r