29.06.1985 - Górnik Zabrze - BSC Young Boys 3:0

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj
29 czerwca 1985 (sobota), godzina 18:00
Puchar Intertoto 1985, grupa 7, 1. kolejka
Górnik Zabrze 3:0 (0:0) BSC Young Boys Racibórz
Sędzia: Aleksander Suchanek (Kraków)
Widzów: 13 000
Herb.gif HerbBSCYoungBoys.gif
Pałasz 51 k
Ossowski 75 g
Komornicki 79
1:0
2:0
3:0
Yellow card.gif Schönenberger
Red card.gif Radi 70
Eugeniusz Cebrat
Marek Kołtko (68 Marek Piotrowicz)
Werner Leśnik (46 Joachim Klemenz)
Waldemar Matysik
Adam Ossowski
Marek Majka
Ryszard Komornicki
Jan Urban
Ryszard Cyroń
Andrzej Zgutczyński
Andrzej Pałasz
SKŁADY Stefan Knutti
Roland Schönenberger
Jürg Wittwer
Urs Bamert
Reto Gertschen
Dario Zuffi (77 René Sutter)
Stefan Bützer
Rolf Zahnd
Youssef Radi
Jaegii (61 Alain Baumann)
Joachim Siwek
Trener: Hubert Kostka Trener: Beat Jaeggi

Relacja

Sport

Górnik Zabrze trafił do VII grupy w Pucharze Intertoto. Rywalami zabrzan były drużyny Aarhus (Dania), Young Boys Berno (Szwajcaria) oraz Zalaegerszeg (Węgry). Polacy byli uważani za faworytów grupy, a pierwsze spotkanie ówczesny mistrz Polski rozegrał w Raciborzu przeciwko Szwajcarom.

Przewaga Górnika w tym spotkaniu była bezdyskusyjna. Wiele akcji zabrzan było przeprowadzanych z rozmachem i kończonych strzałami, brakowało niestety skuteczności. W 15. minucie Urban nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem gości, a 4 minuty później miała miejsce popisowa wymiana piłek między Pałaszem i Komornickim. Strzał tego ostatniego wybił jednak z pustej bramki obrońca Bamert.

W 29. minucie wypuszczony przez Pałasza w "uliczkę" Zgutczyński potknął się na piłce. 3 minuty później strzał Komornickiego wylądował na spojeniu słupka z poprzeczką, a dobitkę głową Pałasza wybił z linii bramkowej kapitan gości, Roland Schoenenberger.

Po zmianie stron obraz nie uległ zmianie. Stroną posiadającą inicjatywę był nadal mistrz Polski. Już w 48. minucie strzał Cyronia z pustej bramki wybił obrońca. Minutę później ten sam zawodnik znalazł się w kolejnej dogodnej sytuacji strzeleckiej, ale został podcięty w obrębie pola karnego. Decyzja mogła być tylko jedna i sędzia Suchanek podyktował rzut karny. Pałasz nie dał najmniejszych szans bramkarzowi trafiając w same okienko. W 56. minucie Majka znakomicie strzelił z dystansu, ale bramkarz sparował piłkę na rzut rożny.

W 70. minucie meczu sędzia Suchanek pokazał czerwoną kartkę Radiemu. Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji. Osłabieni Szwajcarzy w tej sytuacji nie byli w stanie stawić skutecznie czoła Górnikowi. 5 minut po tym wydarzeniu dośrodkowanie Piotrowicza z prawej strony Ossowski zamienił na drugą bramkę dla zabrzan. Cztery minuty później Komornicki strzałem zza linii pola karnego ustalił wynik meczu na 3:0 dla Górnika.

Sport: 28 czerwca 1985, 1 lipca 1985