Historia powstania WikiGórnik

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jak narodziła się „WikiGórnik”?

Pomysł na „WikiGórnik” narodził się, kiedy byłam na stażu w Grupie Medialnej Górnika Zabrze. Wraz z przyjściem nowego zarządu pracownicy mogli zgłaszać swoje propozycje innowacji i usprawnień klubu. Na pierwszym spotkaniu powiedziałam m.in. o pomyśle przejrzystego, internetowego opracowania całej historii klubu. Nazwę podsunął mój kolega Wojtek Calow. Prezes Łukasz Mazur dał mi właściwie wolną rękę. Od początku wiedziałam, że będzie to ogromne przedsięwzięcie, więc postanowiłam oprzeć je o wolontariuszy. Na ogłoszenie odpowiedziało kilkadziesiąt osób, z których ostatecznie kilkoro na stałe rozpoczęło pracę nad encyklopedią internetową Górnika. A tej nie było mało… Dziesięć pożółkłych kronik z lat 60 i 70-tych, do których dostęp mieli tylko pracownicy klubu to był dopiero początek. Ich stan momentami uświadamiał nam, że to prawdopodobnie ostatnia możliwość odczytania niektórych kart, bo za chwilę te historie dosłownie się rozsypią… Była to też fascynująca lekcja dziennikarstwa sportowego - opisy bramek z czasów, kiedy nie było powszechnego dostępu do telewizji, to czasem prawdziwe perełki. Przyjęliśmy początkowo ambitne założenie opisania każdego oficjalnego meczu Górnika Zabrze, każdego trenera i każdego piłkarza, który grał w naszych barwach. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że aby zrobić to niezwykle rzetelnie potrzebne będą nie tygodnie, ale długie miesiące pracy wielu osób. Dzięki medialnemu rozgłosowi szybko zgłosiły się też osoby, które zaproponowały nam udostępnienie swoich zbiorów kolekcjonerskich. Na szczególne uznanie zasługuje Grzegorz Hernas z Bielska-Białej, który kilkakrotnie udostępniał nam swoje bogate kolekcje archiwalnych gazet, biletów i odznak. To głównie dzięki jego zbiorom galeria „WikiGórnik” jest tak ciekawa.

Wielkie podziękowania należą się też całej ekipie miłośników Górnika, którzy w wolnym czasie, regularnie przychodzili do klubu i wykonywali iście benedyktyńską pracę: Asi Haśnik, Justynie Włodek, Grzegorzowi Gamonowi, Krzyśkowi Spędzia, Patrykowi Rakowskiemu, Patrykowi Steidten, Tomkowi Kosińskiemu, Jackowi Tur, Eli Pańczyk i Tomkowi Wierzbickiemu. Praca z tymi ludźmi była dla mnie świetnym doświadczeniem i dała mi poczucie, że uczestniczymy w stworzeniu czegoś ważnego. Bardzo cieszę się, że po moim odejściu z klubu projekt był kontynuowany i że „WikiGórnik” wreszcie ujrzy światło dzienne.

Alicja Holewa


Po zakończeniu stażu przez Alicję, prace nad encyklopedią stanęły w miejscu. Szukano jednak dalej osoby, która podjęłaby się dalszego koordynowania projektu. Ostatecznie dalszymi pracami nad WikiGórnik zajęła się Joanna Haśnik. Mimo wielu przeszkód i problemów natury technicznej, z którymi ostatecznie poradził sobie Mateusz Wolański, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Eli Pańczyk i nieocenionym wsparciu klubu, WikiGórnik ujrzała światło dzienne 27 kwietnia 2010 roku.