Maskotka Górnika Zabrze

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj

W październiku 2010 r. władze Górnika Zabrze ogłosiły konkurs na projekt klubowej maskotki. Takową posiadała już większość klubów Ekstraklasy, co sprawiało, że spotkania piłkarskie były atrakcyjniejsze dla najmłodszych kibiców i tak miało być również w Zabrzu. Wybór należał do kibiców i dano im co do niego wolną rękę. Wymóg był tylko jeden – ma się kojarzyć z Górnikiem Zabrze. Na podstawie zwycięskiego projektu powstała maskotka nawiązująca do tradycji klubu, a także do czasów współczesnych.

Postać „dobrze” zbudowanego górnika z zarostem, ubranego w koszulkę „młynową” i czerwone spodnie z kilofem w ręku została przedstawiona na konferencji prasowej Górnika Zabrze.

Szerszej publiczności, po raz pierwszy maskotka została zaprezentowana dnia 11.05.2011 r. na stadionie przy Roosvelta 81 podczas meczu z Legią Warszawa. Przesądni są zdania, że to dzięki nowej maskotce Górnika, drużyna z Zabrza wygrała to spotkanie. Kwestią otwartą nadal pozostawało imię „górniczej” maskotki. Spośród wszystkich przesłanych drogą mailową propozycji, najlepszą propozycją okazał się Jorguś.

Kibice mają kontakt z maskotką w trakcie wszystkich meczów na stadionie im. Ernesta Pohla, na których to Jorguś zawsze aktywnie dopinguje zabrzańskich piłkarzy z murawy boiska. Do tej pory nasza maskotka uczestniczyła w wielu spotkaniach i brała udział w wielu akcjach charytatywnych, dobroczynnych i wielu innych.

Gdzie można było spotkać maskotkę Górnika Zabrze do tej pory?

- Akcja „Młody Kibic” – organizowana w wielu placówkach szkolnych i przedszkolnych, której zwykle towarzyszą niezwykłe emocje, zabawy z Jorgusiem, śpiewanie, dyskusje na temat piłki nożnej, a nawet elementy treningu piłkarskiego.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – udział w imprezie towarzyszącej wraz z przekazaniem przedmiotów do licytacji.

- Akcja „Przyjdźmy, pomóżmy” – zbiórka dla potrzebujących organizowana m.in. w Zabrzu i Gliwicach.

- Ogólnopolska Akcja Świątecznej Zbiórki Żywności – Jorguś zachęcał do przekazywania żywności potrzebującym w Zabrzańskim Platanie.

- Liczne pikniki rodzinne.

- Zakończenia roku szkolnego – udział w apelach.

- Imprezy z okazji Dnia Dziecka – wspólne zabawy, zdjęcia.

- Nagranie programu „Twoja minuta” w Sfera TV – program promujący młode talenty z Rudy Śląskiej i Pyskowic.

- Wizyta w Ochronce Charytatywnej przy Bazylice w Piekarach Śląskich.

- Sparingi pierwszej drużyny.

- Festyn z okazji otwarcia nowego obiektu sportowego klubu Drama w Kamieńcu.

Strzałem w dziesiątkę okazały się również aukcje przeprowadzone w serwisie Allegro, których przedmiotem było uczestnictwo w meczach Górnika Zabrze - Podbeskidzie Bielsko- Biała (27.04.2012) oraz Górnik Zabrze - Piast Gliwice (25.02.2013r.) w charakterze klubowej maskotki zabrzańskiego klubu. Na zwycięzców aukcji czekały: darmowy wstęp na mecz oraz niezapomniane emocje. Osoby, które wygrały aukcje, na godzinę przed meczem przeszły krótkie szkolenie, a później wcieliły się w rolę popularnego "Jorgusia".

Pieniądze uzyskane z aukcji zostały m.in. przeznaczone na opłacenie na kolejny rok domeny www.wikigornik.pl oraz organizację imprezy podsumowującej rok istnienia w sieci pierwszej encyklopedii Górnika Zabrze - WikiGórnik.