Oświetlenie stadionu

Z WikiGórnik
Skocz do: nawigacja, szukaj

W 1967 roku na stadionie zainstalowano sztuczne oświetlenie o mocy 1600 luxów. Z czasem większość żarówek się przepaliła, co spowodowało, że na przełomie wieków ich natężenie zmniejszyło się o 600. Z 204 żarówek przepalonych było 61. Nie wystarczało to na potrzeby telewizji, ani komfortowego oglądania spotkania. Absolutne minimum stanowiło bowiem 1400 luxów.

Większość żarówek pochodziła jeszcze z 1967 roku i z pewnością nadal by świeciła, gdyby nie… zmęczenie materiału, z którego wykonane były oprawki. W 1993 roku udało się pozyskać pewną ilość sztuk żarówek ze Stadionu Śląskiego, którego oświetlenie zostało zmodernizowane. Ich późniejszy zakup był jednak niemożliwy. W 1999 roku Przedstawiciele Górnika skontaktowali się z katowicką firmą „Thorn”, reprezentującą koncern oświetleniowy „Osram”, która własnymi kanałami przeszukiwała przez kilka tygodni różne magazyny w całej Europie. Nie znaleziono jednak ani jednej żarówki tego typu.

W sierpniu 2001 roku ze środków budżetowych miasta przeprowadzono naprawę słupów oświetleniowych, groziło im bowiem zawalenie.

Demontaż masztów oświetleniowych w związku z budową nowego stadionu nastąpił w dniach 6.-7. grudnia (kolejno północno-wschodni i południowo-wschodni jupiter) oraz 9.-10. grudnia 2011 roku (jupitery północno-zachodni i południowo-zachodni).